Teresa Legierska

Urodzona w 1992 roku, wychowana w pięknej, górskiej miejscowości Koniaków. W 2019 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku; malarstwo, w pracowni prof. Jacka Rykały. 

Obecnie w swojej twórczości, kontynuuje cykl artystyczny pt. „Delikatność do obrony”.        

Tytuł cyklu „delikatność do obrony”… ponieważ właśnie oto chodzi, żeby stanąć po stronie tej delikatności, żeby ją dostrzec, zrozumieć, żeby otulić tą bezbronność i naiwność o której mówi w swojej twórczości.

Są to prace o bardzo zróżnicowanym podłożu (np. drewno, szkło, kamień), technice, oraz formacie. Praca przebiega w dwojaki sposób. Czasem napotkany, znaleziony gdzieś przedmiot, podpowiada temat (np. Gra pozorów), a czasem zupełnie odwrotnie- artystka nosi w sobie jakiś pomysł, i szuka odpowiedniego podłoża (np.”Spotkanie„). Ogranicza kolorystykę, balasuję na granicy malarstwa, rysunku, obiektu i asamblażu.

Dla artystki niezwykle istotne jest stworzenie klimatu melancholi. Nie chce wywołać strachu, ale wprowadzić widza w stan cichego niepokoju i refleksji. Pragnie przemycać te uczucia delikatnie. Nie interesują ją gwałtowne emocje, głośny krzyk sztuki, proźba o uwagę widza. W pracach panuje klimat lęku, mimo, że nie widać bezpośredniego zagrożenia.

Głównym bohaterem prezentowanego cyklu jest dziecko, lecz nie o nim chce mówić. Teresa postać dziecka traktuje jedynie symbolicznie, aby wyrazić  istotne dla niej samej treści, które pochodzą ze świata dorosłych. Dziecko jest symbolem, który naturalnie i najlepiej wyraża-  Niewinność, Bezbronność i Naiwność. Te trzy cechy kierują twórczością artystki, są dla niej najistotniejsze.

To wszystko co tworzy, jest jej bardzo bliskie, z serca. Uważa, że nie mogłaby malować czegoś, o czym nie ma pojęcia. Autentyczność w życiu jak i sztuce jest dla niej bardzo cenną wartością.

W życiu zawodowym jest u progu własnej działalności- Legierska wARTe, w której zajmuje się malarstwem dla ludzi, i dla siebie. Tworzy malowane meble, murale, a przedewszystkim obrazy. Pasję połączyła z pracą. Kiedy maluje, prowadzi ją mieszanka- doświadczenia, wrażliwości, intelektu i intuicji, która podpowiada jej,  jak i co malować.

Wystawy

2019 -Wystawa indywidualna, Delikatność do obrony, Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, Wisła.

2018
-Wystawa zbiorowa, Dyplomy 2018, Galeria bwa, Katowice.
-Wystawa zbiorowa, Wystawa prac laureatów II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora, ASP Gdańsk.

2017 -Wystawa indywidualna, Delikatność do obrony, Regionalny Ośrodek Kultury, Częstochowa.

2016
-Wystawa zbiorowa, Pracownia prof. Rykały 2016, Galeria +, Rondo Sztuki, Katowice.
-Wystawa indywidualna, Zwierzenia ii, Pan Wiking Cafe, Mysłowice.
-Wystawa indywidualna, Zwierzenia, mok, Mysłowice.
-Wystawa zbiorowa, Studencki Obraz Roku 2015, Galeria Sztuki Dagma-Art, Katowice.